Czyste Powietrze

Gmina Zapolice w ramach działań edukacyjnych Programu Czyste Powietrze zakupiła czujnik jakości powietrza, który został zamontowany na budynku Szkoły Podstawowej w Zapolicach.

Czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 – odpowiadających za powstawanie smogu, dokonuje również pomiarów temperatury powietrza, wilgotności i ciśnienia.

Pełen odczyt z czujnika można śledzić za pośrednictwem panelu dostępnego na głównej stronie Urzędu Gminy w Zapolicach lub za pomocą bezpłatnej aplikacji Syngeos dostępnej na Syngeos - Nasze Powietrze – Aplikacje w Google Play. Pomiary tam zamieszczone wskazują stan jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Dane mają charakter informacyjny.

Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia. Czujnik jakości powietrza kontroluje poziom pyłu zawieszonego
PM2,5 oraz PM10,
który jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących

się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki np.: siarkę, związki organiczne
(np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej
niż 10 mikrometrów, natomiast pył drobny PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra.

Pył drobny o średnicy poniżej 2.5µm jest najbardziej niebezpieczny. Dociera on do pęcherzyków płucnych, następnie do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, dlatego szkodliwy
jest dla układu oddechowego jak i układu krążenia.

Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła.

Na podwyższenie poziomów PM2,5 oraz PM10 ma wpływ m.in. ruch uliczny – duża ilość pojazdów oraz dym powstały przy spalaniu paliw stałych.