Wyjadz na spektakl ,,Karolcia"

15 lutego 2017 roku uczniowie klas I-III naszej szkoły udali się do Zduńskiej Woli na spektakl teatralny pt. „Karolcia”. Przedstawienie zorganizowane zostało przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Teatr ten powstał z potrzeby rozmowy z dziećmi o rzeczach istotnych, które mają wpływ na  ich bezpieczeństwo oraz prawidłowy rozwój emocjonalny i intelektualny.

Edukacja maluchów nie może odbywać się wyłącznie poprzez pogadanki, poglądowelekcje i wykłady, bo w takich działaniach nie uruchamiamy dziecięcych emocji. Aby je uruchomić, potrzebne jest twórcze działanie i zabawa. Ekspresja uczuć w zabawie jest tak duża, że pozwala dzieciom nawiązać emocjonalny kontakt, oraz daje możliwość przekazania ważnych wartości.

Spektakl, który mieliśmy okazję zobaczyć to adaptacja znanej i lubianej od pokoleń książki Marii Kruger – "Karolcia".

Spektakl poruszał wiele istotnych kwestii, mówił o dojrzewaniu, pomocy innym, empatii i przyjaźni. Bohaterowie sprzeciwiają się złu i podejmują walkę z czarownicą Filomeną. Połączeni niezwykłą mocą koralika, przeżywają wiele zabawnych przygód, a przede wszystkim odkrywają siłę prawdziwej przyjaźni.

Przygody Karolci i Piotra przypomniały nam również zasady bezpieczeństwa, które w ciekawy dla młodych odbiorców sposób, wplecione zostały w opowieść. Wraz z głównymi bohaterami, dzieci oglądające spektakl uczyły się, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, dlaczego należy nosić odblaski i pod jakie numery alarmowe dzwonić w różnych zagrożeniach.

Wyjazd ten był dla nas piękną i wartościową lekcją.  Z niecierpliwością oczekujemy następnych.

Katarzyna Strzelczyk