,,Rzymskie imperium i tradycje antyku” – pokaz historyczny

W dniu 14 lutego 2017 roku zagościła w naszej szkole Grupa Artystyczna – Rekonstrukto z pokazem historycznym pt. ,,Rzymskie imperium i tradycje antyku”. W pokazie udział wzięło łącznie 171 uczniów z klas 4-6 Szkoły Podstawowej i I-II Gimnazjum.

Rekonstruktorzy ubrani w stroje starożytnych Rzymian przekazali zebranym wiele ciekawych informacji nt. codziennego życia i obyczajów mieszkańców imperium rzymskiego, ekwipunku i uzbrojenia legionistów. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły narzędzia tortur jakimi były dyby. Podczas II części pokazu, każdy z uczestników miał możliwość przymierzenia zbroi legionisty, wzięcia do ręki różnych rekwizytów takich jak: miecze, tarcze, topory. ,,Niepokorni” byli uwięzieni w dybach celem wymierzenia kary rycerskim pasem za określone przewinienia wobec braci szkolnej lub nauczycieli. Ta żywa lekcja historii dostarczyła wszystkim uczniom wiele pozytywnych i twórczych wrażeń jak również wiedzy, która pozostanie w ich pamięci.

Elżbieta Nowak