SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY DLA KLAS V

Dnia 14 marca 2017 roku na 3 - 4 godzinie lekcyjnej w sali nr 28 Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny dla klas V.

Celem konkursu było:

upowszechnienie wiedzy dotyczącej mitologii, a w szczególności kształcenie umiejętności:

- poszukiwania i wykorzystania informacji z różnych źródeł  na temat  mitologii greckiej;

- wyjaśniania znaczenia związków frazeologicznych;

- oceny postaci na podstawie jej postępowania, czynów i zachowania;

- poprawnego posługiwania się językiem polskim i formułowania zwięzłych odpowiedzi;

- twórczego rozwiazywania problemów i przygotowania do publicznych wystąpień.

Zgłoszeni uczestnicy zostali poinstruowani o zakresie i treści konkursu, wskazano również źródła w których mogą uzyskać informacje na w/w temat. Konkurs miał dwa etapy. I etapeliminacje wewnątrzklasowe (5a i 5b – 21 uczestników). Laureaci I etapu po uzyskaniu określonej liczby punktów zostali zakwalifikowani do II etapuszkolnego (16 uczniów). Pierwszym elementem II etapu konkursu, który wzbudził wiele pozytywnych emocji wśród uczestników była prezentacja stroju i symboli związanych z wylosowaną postacią boga greckiego lub rzymskiego. W dalszej części konkursu uczestnicy odpowiadali na pytania w formie pisemnej – rozwiązując krzyżówki, wykreślanki, dobieranie w pary związków frazeologicznych, uzupełnianie luk wyrazowych w zdaniach  i ustnej – odpowiadając na wylosowane pytania. Prace pisemne i ustne sprawdzała na bieżąco komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Nowak, Aldona Werbicka i Agnieszka Salamon. Po podsumowaniu wszystkich wyników komisja wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce z wynikiem 49 punktów na 59 możliwych uzyskała:

– Zofia Woźniak – uczennica klasy 5b;

II miejsce z wynikiem 43 punktów uzyskała:

– Wiktoria Partyczyńska– uczennica klasy 5b,

III miejsce z wynikiem 42 punktów uzyskała:

-  Julia Owczarek  - uczennica klasy 5a.

Konkurs ten zmobilizował uczniów do owocnej rywalizacji, która stała się dla nich zarówno nauką jak i wspaniałą zabawą. Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w  konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Elżbieta Nowak

Aldona Werbicka