Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Spotkanie z Teatrem

27 marca 2017 r. odbyła się w świetlicy szkolnej kolejna impreza czytelnicza dla kl. I – III szkoły podstawowej. Tym razem tematu do spotkania dostarczył nam  Międzynarodowy Dzień Teatru.

Gość  spotkania – pani Beata Chiniewicz przeczytała rozdział książki Hanny Łochockiej „Przygody wróbelka Elemelka”. Główny bohater – Elemelek, swoim niewłaściwym zachowaniem podczas przedstawienia powodował zakłócenia w pracy aktorów.  Naraził się tym samym na przykre komentarze ze strony niezadowolonej publiczności.

Po kilku pytaniach sprawdzających zrozumienie tekstu, przeszliśmy do omówienia savoir – vivre i odpowiedniego stroju w teatrze. Aby wyczerpać pełen wachlarz  zagadnień dotyczących okazywania dobrych manier podczas oglądania spektaklu, pani Beata Chiniewicz, korzystając z aktorskich umiejętności,  z pełnym zaangażowaniem przeczytała rozdział książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton” powodując , że wychowankowie z kl. IIb pękali z dumy. Sprawiła jednocześnie, że u pozostałych słuchaczy pani Chiniewicz awansowała z tytułu „gościa” na „supergościa” spotkania czytelniczego.

Następną atrakcją spotkania były zagadki dotyczące wiedzy o teatrze. Okazało się, że dzieci znają wszystkie odpowiedzi. Teatr tworzą aktorzy. Nasi uczniowie choć w małej części przekonali się jaki to trudny zawód pokazując mimiką twarzy i ciałem wylosowane nastroje tj: radość, smutek, płacz, zdziwienie, zastanowienie, gniew. Zabawa pantomimą wywołała tyle radości i entuzjazmu, że poszliśmy krok dalej,  modyfikując następne zadanie do wykonywania czynności np.: naśladowanie osoby myjącej okno, węszącego psa, człowieka wchodzącego po schodach, niedźwiedzia jedzącego miodek. Aktorską zabawą zakończyliśmy spotkanie czytelnicze wzbogaceni o znajomość teatralnego „bon ton”.

Za pomoc techniczną dziękuję uczniom gimnazjum: Filipowi Kamieniakowi z kl. Ia i Jakubowi Samotce z kl. Ib.

Agnieszka Salamon