Gimnazjaliści w Warszawie - Sejm, Powązki, „Łączka”

8 maja 2017 roku grupa uczniów klas pierwszych zapolickiego Gimnazjum wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Wycieczka składała się z trzech punktów:

1.     Zwiedzanie Sejmu RP – uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili m. in. salę plenarną oraz hall główny, gdzie mogli zapoznać się z pamiątkami oraz tablicami pamiątkowymi związanymi ze szczególnymi wydarzeniami z historii polskiego parlamentaryzmu. Grupa otrzymała również  zestaw materiałów edukacyjnych przygotowany przez Punkt Informacyjny Sejmu.

2.      Powązki (Cmentarz Wojskowy) – szczególnym wydarzeniem podczas wycieczki była możliwość oddania czci strzelcowi 67 Pułku Piechoty Walentemu Pośpiechowi, mieszkańcowi gminy Zapolice, którego mogiła znajduje się w kwaterze poległych we wrześniu 1939 roku. Miejsce pochówku strzelca W. Pośpiecha było przez wiele lat nieznane i to właśnie podczas wycieczki 8 maja 2017 roku rodzina żołnierza (wnuk: Wojciech Spętany oraz prawnuczka Marta Spętana) miała możliwość po raz pierwszy oddać hołd poległemu w kampanii wrześniowej polskiemu żołnierzowi. Była to dla wszystkich uczestników wycieczki niezwykle wzruszająca chwila. Chwała bohaterom!

3.      Powązki – kwatera Ł (‘Łączka’) – ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie wydzielonego obszaru cmentarza, na którym do czerwca 2017 roku będą trwały prace mające na celu odnalezienie i identyfikację tzw. ‘Żołnierzy Wyklętych’ (ofiar powojennego terroru czasów stalinowskich). W trakcie wizyty uczniowie mieli możliwość spotkania z p. Tadeuszem Płużańskim (dziennikarzem, historykiem i publicystą, prezesem Fundacji ‘Łączka’), który zapoznał gimnazjalistów ze stanem prac oraz historią Żołnierzy Wyklętych. Każdy z uczniów otrzymał także od p. Płużąńskiego pamiątkę – miniaturę ryngrafu, który miał przy sobie w chwili egzekucji por. Franciszek Majewski ps. ‘Słony’.

Tomasz Frycze

Izabela Grobelna