Pasowanie na czytelnika

16 kwietnia 2018 r. uczniowie klas 1 stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Pasowanie odbyło się przy współudziale uczniów klas 2 i 3 oraz nauczycieli nauczania początkowego.

Zaczęło się od sporego zaskoczenia, ponieważ pierwszaki wraz ze swoimi paniami przygotowali piękne inscenizacje wierszy Tuwima, bogate w scenografię i umiejętności aktorskie. Kl. 1a zaprezentowała „Rzepkę” natomiast kl. 1b talent sceniczny pokazała w „Lokomotywie”. Obie inscenizacje bardzo podobały się publiczności, która nagrodziła występujących głośnymi brawami.

Po takiej rozgrzewce uczniowie klasy 1 pozostali na scenie, ponieważ następnym punktem programu był turniej wiedzy ze znajomości wiadomości bajkowo-bibliotecznych. Sprawdzian wiedzy przysporzył dużo emocji, wyzwolił ducha sportowego współzawodnictwa a uwieńczeniem było powszechne uznanie nad stanem wiedzy młodych uczniów.

Po tak znakomitym zaprezentowaniu się klas 1 przystąpiliśmy do złożenia przysięgi, w której uczniowie zobowiązali się do poszanowania książek i aktywnego korzystania z mądrości książek. Każdy pierwszak był pasowany książką „na Rycerza Książki”, otrzymał okolicznościowy dyplom, list do rodziców o zaletach czytania i cukierka na miłe wspomnienie o uroczystości. Uśmiechnięci i jeszcze trochę przejęci, wspólnie zapozowaliśmy do pamiątkowej fotografii. Następnie pożegnaliśmy się na ok. 55 min., aby spotkać się tym razem w bibliotece przy wypożyczeniu pierwszej książki.

Uroczystość przygotowały panie: Agnieszka Salamon i Dorota Bilant, sprzęt nagłaśniający obsługiwali uczniowie kl. 2a gimnazjum: Krzysztof Bałys i Adam Piórek, zdjęcia wykonała pani Dominika Kuleta.

Agnieszka Salamon